fbpx

CasualFAQRecenzje

Top 7 filmów z rowerem w tle

Od amerykańskiej popkultury po azjatyckie kino niezależne. Rowery w roli głównej, rowery jako symbol, jako narzędzie pracy i tylko jako tło. 

Mam nadzieję, że to nie jest najbardziej oczywisty z możliwych wyborów. W moim małym rankingu zawarłem tylko fabuły, dokumenty to temat na inną okazję.

American Flyers

Od tego trzeba zacząć. To typowy film sportowy końca XXw. Tak ?creepy?, że aż zęby bolą. Z drugiej strony pełen smaczków. Kręcony na trasie prawdziwego wyścigu (Coors Classic), z udziałem prawdziwych zawodników (z grupy 7 Eleven) i z ?cameo? Eddyego Merckxa. Bonusem jest obecność typowego, zimnowojennego antybohatera: wielkiego, kudłatego Ruska, którego w finale trzeba pokonać. Plus młody Kevin Costner w jednej z głównych ról.

Breaking Away

?Uroki? amerykańskiej prowincji i nastrój entropii niczym z ?Ostatniego seansu filmowego?. Opowieść o dorastaniu z nietypowym wyścigiem kolarskim w tle. ?Little 500?, dziwne połączenie kolarstwa szosowego, torowego i speedroweru organizowany jest do dziś a film przyczynił się do jego popularności. Z wątków bardziej aktualnych może zaintrygować niezdrowa fascynacja stylówą włoskich zawodowców, jaką przejawia główny bohater filmu.

127 godzin

Sport ekstremalny jako wyraz współczesnego egoizmu ludzi zachodniego świata. Przypięty do drzewa przez Aarona Ralstona górski rower musi czekać tytułowy czas, aż właściciel uwolni się spod głazu w jednym z wąwozów w Colorado. Za każdym razem film robi duże wrażenie, James Franco świetnie odgrywa nad wyraz drastyczną, kluczową scenę.

Trio z Bellville

Genialna animacja, pełna nawiązań i ironii a do tego znakomita satyra na mechanizmy rządzące sportem zawodowym. Dla wielbicieli filmów animowanych – ?must see?.

Chłopiec na rowerze

Im dalej w dół listy tym poważniej. ?Chłopiec na rowerze? to belgijskie kino zaangażowane społecznie. Fryzjerka postanawia zaopiekować się porzuconym przez rodzinę chłopcem. Rower jest raczej symbolem, niż przedmiotem wokół którego zbudowano fabułę, choć ostatnia scena ze wspólnej przejażdżki jest bardzo wymowna.

Dziewczynka w trampkach

O tym filmie pisałem przy okazji Tour of Qatar. Tak jak w ?Chłopcu na rowerze?, bicykl jest symbolem. Tym razem jednak nie beztroskiego dzieciństwa a wolności. W patriarchalnym społeczeństwie Arabii Saudyjskiej mała dziewczynka musi posunąć się do podstępu by zdobyć wymarzony rower.

Xich Lo

Film trudny do zdobycia, raz udało mi się na niego trafić w ?Kocham Kino?. ?Cyclo? to opowieść o ciężkim życiu rikszarza na ulicach Sajgonu. Bieda, brud, hałas, porachunki lokalnych gangów. To nie jest najłatwiejsze kino, ale cały obraz wart jest włożonego w oglądanie wysiłku.

Podobało Ci się?
Zobacz recenzje filmów dokumentalnych i fabularnych o kolarstwie i dopingu w sporcie.

Related posts
In sport

Ranking kolarskich mistrzów świata, edycja 2021.

Julian Alaphilippe kończy sezon spędzony w tęczowej koszulce z czterema zwycięstwami na koncie. Francuz prezentował nie tylko znakomitą dyspozycję, ale i niezwykłą charyzmę, która jest jego znakiem rozpoznawczym.
Read more
Recenzje

Slalom

Historia młodej narciarki uwikłanej w toksyczny związek z trenerem. Francuski film “Slalom” to kolejny ważny głos w dyskusji o molestowaniu i nadużyciach w świecie sportu.
Read more
HerosiRecenzje

GCN+ Legends. Kolarskie comfort food.

Sprawdzony format “co robią teraz gwiazdy z przeszłości” podany w eleganckiej i przyjemnej formie przez ekipę Global Cycling Network. Seria “Legends” przybliża postaci wielkich mistrzów i pokazuje ich nieustającą miłość do kolarstwa. Daniel Lloyd oraz…
Read more