fbpx

Nie przegap w ten weekend – Soczi i Odwilż

Kolarze już nie śpią, ale ścigają się w dziwnych miejscach. Tematem numer jeden będą więc oczywiście Igrzyska w Soczi. Oraz odwilż sprzyjająca odejściu od telewizorka.

Ceremonie otwierające i zamykające Igrzyska Olimpijskie to zawsze wielkie wydarzenie popkulturalne. Kraj-organizator w kilkugodzinnym widowisku prezentuje światu wszystko, co ma najlepszego. W tym miejscu muszę powiedzieć: najlepsze już było. Dwa lata temu w Londynie Brytyjczycy pokazali, że są gigantami kultury masowej. Nikt poza nimi, nawet starożytni Grecy, nie wpłynął tak na zbiorową świadomość. Choć królowa nie panuje już w Imperium, nad którym nigdy nie zachodzi słońce, jej poddani poruszają, wzruszają i rozśmieszają obywateli całego globu, w tym bogatszych kuzynów zza oceanu. Mając świadomość zmierzchu swojej świetności na wielu polach, gdy cały świat jeszcze na jeden, ostatni moment skupił na nim całą swoją uwagę, Londyn szelmowsko mrugnął okiem i zrobił najlepszy show w historii Igrzysk Olimpijskich.


 Spicegirls w błyszczących, londyńskich taksówkach na Union Jacku z cytatami Szekspira

Co mogą pokazać Rosjanie, uparcie budujący swój imperializm na ?strachu i odrazie?? Czekam z niecierpliwością i niechęcią zarazem. Igrzyska wracają do typowego za mojego życia modelu: komercji, konsumpcjonizmu i pokazu brutalnej siły bez obracania się na jakiekolwiek wartości.


 Kanadyjski spot sprzeciwiający się dyskryminacji mniejszości seksualnych w Rosji

Tak czy inaczej, poza ceremonią otwarcia w ten weekend Soczi oferuje np. skiathlon, czyli nowoczesną wersję narciarskiego biegu łączonego. Szczególnie interesująco zapowiadają się niedzielne zawody mężczyzn, bardzo otwarte, dynamieczne i bez wyraźnego faworyta. W sobotę Justyna Kowalczyk spróbuje ugrać medal, ale pamiętajmy, że faworytkami są Marit Bjoergen i Charlotte Kalla.

Szczegółowy harmonogram zaserwuje Google po wpisaniu frazy np. ?Soczi harmonogram?. Ja polecam:

Piątek 17:00 – ceremonia otwarcia
Sobota 11:00 – Skiathlon kobiet
Niedziela 11:000 – Skiathlon mężczyzn

Dobrą wiadomością jest to, że interesujące zawody nie przeszkodzą wyjściu na rower. Odwilż, planowane +7 stopni zachęcają do nabijania kilometrów w pięknych okolicznościach polskiej zimy.


Opublikowano

w

przez