fbpx

Żele energetyczne Trec

Mniej więcej w połowie sezonu dostałem do przetestowania kilka żeli energetycznych od firmy Trec Nutrition. Polski producent ma w ofercie cztery rodzaje w zakręcanych saszetkach. Jak na żele energetyczne, mają dość zaskakujący skład i wymykają się klasycznej definicji odżywki węglowodanowej.

Wraz z paczką otrzymałem ankietę dotyczącą jakości produktów. W sumie firma sprawiła mi miłą niespodziankę. Sprawdziłem ich żele podczas kilku wyścigów cross country oraz górskiego maratonu. Poniższe kilkanaście zdań to garść wrażeń. Być może planując zakup odżywek przed nowym sezonem weźmiesz pod uwagę również te.

Żele Trec, xouted.com CC BY SA 3.0
Żele Trec, xouted.com CC BY SA 3.0

Żele dla sportowców mają dostarczyć łatwo przyswajalnej energii związanej z wykonywanym wysiłkiem fizycznym. Ich przyjmowanie to nic przyjemnego: słodki glut do przełknięcia, w zamian uzupełnienie węglowodanów i czasem minerałów oraz witamin, które zużywamy w czasie zawodów. Każdy z nas ma swoje preferencje dotyczące składu, smaku czy konsystencji. Polska firma Trec wprowadziła do oferty cztery rodzaje, dając alternatywną ofertę wobec odżywkowego mainstreamu.

Wszystkie żele pakowane są w zakręcane saszetki o pojemności 90g. Sugerowane użycie to dwie porcje. Osobiście preferuję mniejsze jednorazówki. Obsługa zakrętki w czasie jazdy jest nieco kłopotliwa, obojętne od którego producenta pochodzi żel.

Najbardziej standardową propozycją jest Carbo Full Gel. To klasyczny żel energetyczny, w 100g dostarcza 141kcal, w tym 35g węglowodanów (desktroza, maltodekstryna, izomaltuloza). Z bonusów dostajemy szczyptę minerałów, ponad gram tauryny oraz ponad gram l-glicyny (powinna zwiększać przyswajanie węglowodanów).

Long Energy Gel w 100g ma 101kcal i nieco ponad 25g węglowodanów (taki zestaw jak w Carbo Full). Ma więcej l-glicyny i tauryny, do tego nieco BCAA, kofeinę i guaranę. Takie ?wszystko w jednym? dla maratończyka. Producent dodał także ekstrakt z aloesu.

Regenerate Gel ma mniej węglowodanów: 20g na 100g żelu (daje to 88kcal). W przeciwieństwie do dwóch poprzednich nie zawiera izomaltulozy. Ma za to sporo BCAA (3,33/100g, zatem równe 3g w saszetce), glutaminę, kreatynę oraz argininę. W założeniu ma służyć jako szybko przyswajalny ?szot? substancji odpowiedzialnych za regenerację mięśni.

Najmniej węglowodanów (16,7/100g, zatem 59kcal) za to najwięcej substancji stymulujących ma Adrenaline Gel. Wzbogacony jest o solidną (2,2g) porcję beta-alaniny, cytruliny, tauryny oraz tyrozyny (wszystkie trzy po 1,1g). Ciekawostką jest obecność inozyny (0,66g). Do tego kofeina, zielona herbata i synefryna z gorzkiej pomarańczy.

Głównym wrażeniem ze stosowania żeli od Treca jest ich przyjazna konsystencja. Są rzadkie, ale nie przesadnie, nie kleją się i nie ?zasładzają?. Łatwo je wycisnąć a w ustach nie pozostaje nieprzyjemny posmak. Teoretycznie mają jakieś smaki uzyskane przy pomocy aromatów, ale nie są one dominujące. To spory plus i w tej dziedzinie producent stanął na wysokości zadania.

Co do składu i działania, to każdy ma swoje preferencje. Trec zdecydował się na stosunkowo małą ilość węglowodanów, którą wspomaga innymi substancjami. Być może fakt małego skondensowania wpływa na wrażenie komfortowego spożycia bez obaw o podrażnienie przewodu pokarmowego. Z drugiej strony, średnia porcja cukrów powoduje, że w kategorii żeli energetycznych ?Carbo Full? przekonuje najmniej. Jako takiego, mimo mniejszej ilości zawartej energii, najlepiej zapamiętałem działanie ?Long Energy? i jeśli zdecyduję się na zakup żeli od Treca, to będzie właśnie ten. Z kolei ?Adrenaline? ma niewiele wspólnego z klasycznymi węglowodanami w saszetce, jest za to ciekawą alternatywą dla fiolek z energetyzującym płynem i w związku z tym wzbudził mój spory entuzjazm. Dla odmiany na temat żelu regeneracyjnego zwyczajnie nie mam zdania. Myślę, że równie dobrze można go stosować jako suplement w czasie dłuższego wysiłku (np. maratony giga), niekoniecznie zaś jako suplement stricte postartowy.

Szczegóły dotyczące składu poszczególnych żeli znajdują się w sklepie producenta. Obecnie jedna saszetka każdego rodzaju wyceniana jest na 8,5PLN.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi: