fbpx

Loverove 29.05.2017

Wybaczcie obsuwę, ale dziś spooooro pracy, więc loverove nieco później i mniejsze niż ostatnio. Ale jest :) Voila!

1. Dumoulin o włos

Nairo Quintana i Vincenzo Nibali pojechali finałową czasówkę Giro d’Italia zdecydowanie powyżej oczekiwań. 1’39” straty Quintany i 1’09” Nibalego do wybitnego specjalisty, jakim niewątpliwie jest Tom Dumoulin to bardzo niewiele na niespełna 30km próbie. Choć już 10km przed metą Holender mógł świętować odzyskanie prowadzenia w klasyfikacji generalnej, drobny błąd lub defekt mógł odebrać mu zwycięstwo.

Koniec końców wygrał cały wyścig z przewagą 31 sekund nad Quintaną i 40 sekund nad Nibalim.

Finałową czasówkę ładnie pojechali kolarze CCC Sprandi Polkowice, notując odpowiednio 9. (Jan Tratnik) i 11. rezultat (Marcin Białobłocki) a rewelacją całego wyścigu był Jan Hirt (12. miejsce w klasyfikacji generalnej). Dokładając do tego aktywność w ucieczkach, polska ekipa zapisuje 100. Giro d’Italia zdecydowanie na plus. Kolarze Piotra Wadeckiego zaprezentowali się o klasę lepiej niż w 2015r. Co więcej,  byli zdecydowanie najlepszą ekipą spośród zespołów startujących we włoskim tourze „z dziką kartą”.

20 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 57:13

Najlepszym „góralem” został Mikel Landa, Sprinterem Fernando Gaviria, młodzieżowcem Bob Jungels a drużyną Movistar.

Wygrana Toma Dumoulina, który jest pierwszym od Joopa Zoetemelka (1980r, Tour de France) Holendrem, który zwyciężył w wielkim tourze to pewnego rodzaju niespodzianka, ale jednak nie sensacja. Lider zespołu Sunweb przede wszystkim zaimponował solidną postawą w górach, gdzie nie tylko kontrolował najgroźniejszych rywali, ale też potrafił im się odgryźć, wygrywając etap w Oropie. Przewaga, jaką zbudował na etapach jazdy na czas wystarczyła, by obronić prowadzenie mimo osłabionej po kraksie Wilco Keldermana drużyny.

2. Włoszczowska świetnie w Albstadt

Maja Włoszczowska zajęła drugie miejsce w drugiej eliminacji tegorocznego Pucharu Świata XCO, rozgrywanej w niemieckim Albstadt. Polka nieznacznie przegrała z Ukrainką Belomoiną. Trzecie miejsce zajęła druga z reprezentantek Kross Racing Teamu, Jolanda Neff. Zaraz na początku trzeciej dziesiątki znalazła się Katarzyna Solus-Miśkowicz, w czwartej przyjechała Alekdandra Podgórska a w piątek Paula Gorycka. Po raz kolejny w tym sezonie zaprezentował się Bartek Wawak zajmując 27. miejsce. Nieźle poradził też sobie Marek Konwa, przyjeżdżając na 34. lokacie. Warto też podkreślić bardzo dobrą jazdę Marleny Droździok w wyścigu U23, gdzie zajęła 4. miejsce.

Dzięki skutecznej jeździe, Maja zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Bartek jest 23.

Światek fanów mtb jest pod wrażeniem jazdy Mathieu van der Poela, który staje się godnym rywalem Nino Schurtera oraz paskudnego wypadku Mathiasa Fluckingera:

3. Medale zjazdowców

Sławek Łukasik zdobył srebro w elicie a Michał Śliwa złoto w kategorii masters podczas rozgrywanych we włoskiej miejscowości Sestola mistrzostw Europy w downhillu. Gratulacje! A pełne wyniki znajdziecie na stronie Europejskiej Unii Kolarskiej.